Консултиране на родители
Консултирането на родители е от съществено значение за преодоляване на трудностите при детето. В първата среща родителите споделят повода за посещението си, техните притеснения и очаквания, в отсъствието на детето. Специалистът събира информация за детето, неговото развитие от раждането, средата, в която функционира и значимите събития и обстоятелства в живота му. След анализ представя своето становище и предлага условията на терапия. Съдействието и на двамата родители в процеса на консултиране прави терапията много по-ефективна и лека.
Терапевтична дейност
Ранното детско развитие е ключов фактор в цялостното развитие на вашето дете. Емоционалната връзка на бебето с околния свят, пълзенето, прохождането са изключително важни. По време на срещите с нашият специалист по ранно детско развитие се обсъждат въпроси, свързани с общуване и разбиране на потребностите на детето. Тук е мястото където, можете да получите ценни съвети за правилното отглеждане на вашето дете.
Консултациите с психолог предоставят на децата пространство, в което чрез игра те могат да изразят своите емоции, страхове и предизвикателства. За родителите е много важно да знаят как преминава терапията с децата им, но и за децата е важно да имат своето лично пространство, където да изразят своите мисли и чувства.
Логопедичната терапевтична дейност е специфична и към нея се присъединяват деца с разнообразни комуникативни нарушения. Чрез игровата форма, те успяват да преодолеят нарушението, да придобият нови знания и умения. Целите са съобразно индивидуалните потребности на всяко дете, като първо се извършва консултация с родителите, а след това се изготвя терапевтичен план за работа.
Чрез Ерготерапията се поставят основите на самостоятелното справяне с ежедневните дейности у дома и в учебна среда. Формират се умения за самообслужване, за разпределяне на времето, за устойчиво внимание и концентрация, за да придобие детето адаптивност и увереност. Основен метод в терапията е играта, съчетана със сензорна интеграция в подготвена среда.
Често задавани въпроси:
Първата среща е важна за споделянето на проблематиката и предоставянето на важна информация за детето и неговото семейство. В повечето случаи разказът на родителите е свързан с негативни споделяния относно поведението на детето или трудности в уменията му за справяне, а това рефлектира обезкуражаващо, ако е в негово присъствие и затруднява процеса на последващата терапия. Необходим е предварителен разговор със специалиста, в който да се уточни кога ще се проведе срещата и дали е необходимо присъствие на детето.
В случаите, когато забележите някои от следните симптоми, може да се консултирате със специалист при нас:
- забавяне в развитието
- късно проговаряне
- вредни навици, заекване, гризене на нокти, нощно подмокряне, тикове
- нарушения в съня и храненето
- страх и несигурност
- агресия и автоагресия
- нарушена концентрация, нервност, хиперактивно поведение
- затруднения в самообслужването
- затруднения в училищните умения
Обичайно провеждаме първата консултация само с родителите, за да може да поговорите с психолога за причината да потърсите консултация за детето Ви, за историята на живота и за опита му, както и, за да обсъдите въпроси и притеснения, които може би имате. Ако Вашето дете е тийнейджър и желанието за среща с психолог е негово, начинът, по който протича първата консултация може да бъде различен и зависи от желанието на детето Ви. Ако то иска да бъдете с него, тогава първата консултация ще протече по този начин. Ако предпочита да дойде само, тогава психологът ще се срещне с Вас на следващ етап. Възможността Вашето дете да разговаря индивидуално с психолога подпомага изграждането на доверие помежду им и очертаването на граници, свързани с конфиденциалността и доверието.
Препоръчително е да потърсите логопед, когато изпитвате притеснение за езиково-говорното развитие на вашето дете.
Превенцията е първата стъпка, към справянето с всяка трудност! Затова, не се колебайте да запазите час, за логопедична консултация. Възрастта не е ограничена.
Терапевтична дейност
Индивидуална терапевтична дейност
Индивидуалните часове протичат на базата на предварително изготвен план, съобразен с персоналните потребности на детето. Целта е да се постигнат резултати относно заявения проблем.
Групова терапевтична дейност
При потребност от социално взаимодействие и учене през опита на другия, включваме детето в групова терапевтична сесия с едно или повече деца. Груповата терапия обогатява опита не детето, повишава мотивацията и самоувереността му.